sobota, Maj 26, 2018
Home > Bez kategorii > Krok 1: Wyznacz sobie główny cel czytania!

Krok 1: Wyznacz sobie główny cel czytania!

Podejmując się realizacji dowolnej czynności, zawsze musimy wiedzieć, co robimy i jaki jest cel naszych działań.

Gdyby jednak w tym momencie padło pytanie, dlaczego kliknąłeś w link tego artykułu o co zamierzasz osiągnąć czytając przedstawioną tu treść, czy potrafiłbyś udzielić szybkiej i jednoznacznej odpowiedzi?
Wykonując konkretną czynność z własnej inicjatywy zazwyczaj wiemy, jaki jest cel naszych działań – przynajmniej tak nam się wydaje.

Jednakże w sytuacji, gdy sięgamy po książkę kodując w myślach wyrażenie „chcę poznać jej treść”, w wielu przypadkach możemy stać się ofiarą braku konkretnego celu.
Powołując się na zasadę Pareto, 80% najważniejszych informacji z całej książki, zawiera się zaledwie w 20% tekstu.

W praktyce oznacza to, że jeśli nie wyznaczymy sobie konkretnego celu i nie będziemy sukcesywnie dążyć do jego osiągnięcia, rozpraszając uwagę na mniej istotnych faktach, nie uda nam się skoncentrować na najważniejszych, kluczowych informacjach zawartych w czytanym tekście.

Jeśli zamierzamy osiągnąć wyznaczony cel, musimy pamiętać, aby biorąc do ręki lekturę, zawsze wyznaczyć sobie cel czytania dążyć do jego osiągnięcia.

Bardzo pomocne mogą okazać się w tej sytuacji odpowiedzi na poniższe pytania:

„Po co chcę przeczytać konkretną książkę?”;
„Czego chcę się z niej dowiedzieć?”;
„Co będę potrafił/wiedział, gdy skończę czytać lekturę?”,;
„Co jest dla mnie kwestią priorytetową?”

Ważne jest także wytyczenie sobie odpowiednich celów, oto kilka propozycji:
„Chcę dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zasady funkcjonowania mózgu.”
„Chcę znaleźć najlepszy i najciekawszy przepis na tort czekoladowy.”
„Chcę znaleźć wiarygodny i wyczerpujący materiał do artykułu/pracy na temat…”
„Chcę się zrelaksować i odpocząć.”
„Chcę dogłębnie poznać psychikę i osobowość bohatera lektury.”

Bardzo ważne jest to, aby wybrany cel był jasny i konkretny. Postaraj się optymalnie na nim skupić, nastaw swój mózg na wyszukiwanie informacji, które pozwolą zrealizować założony cel.

Jeśli w trakcie czytania pojawią się mniej ważne informacje, przeczytaj ten fragment szybciej, nawet pobieżnie – wystarczy, że będziesz orientował się, czego ta część lektury dotyczyła.
Może się oczywiście zdarzyć, że chcemy przeczytać całą książkę z taką samą uwagę – wszystko zależy od priorytetowego celu, do którego realizacji powinniśmy systematycznie dążyć.

W tym momencie pojawia się pytanie, co zrobić w sytuacji, gdy mamy do czynienia z lekturą, o której praktycznie nic nie wiemy? Przypuszczamy lub słyszeliśmy, że może być ona interesująca. Jak w tym przypadku wyznaczyć priorytetowy cel?

Tutaj z pomocą przychodzi kolejny krok, czyli ogólny przegląd treści.

Adam Golonka
Cześć! Cieszę się, że trafiłeś na moją stronę. Mam nadzieję, że to co przeczytałeś spodobało się Tobie i zostaniesz na dłużej ze mną. Pozdrawiam Cię i życzę Ci miłego dnia.