sobota, Maj 26, 2018
Home > Bez kategorii > Krok 2: Przed rozpoczęciem czytania koniecznie przejrzyj książkę!

Krok 2: Przed rozpoczęciem czytania koniecznie przejrzyj książkę!

Ogólny przegląd książki ma na celu zweryfikowanie treści – działanie to pozwoli nam zorientować się w strukturze organizacji treści.

Przed rozpoczęciem czytania konieczne jest stworzenie w umyśle ogólnych ram, które w czasie lektury zostaną wypełnione konkretnymi informacjami.

W tym momencie powinien nas zainteresować przede wszystkim spis treści, układ i tytuły poszczególnych rozdziałów i podrozdziałów. Są to informacje, dzięki którym dowiemy się, jakie zagadnienia znajdą odbicie w głównej treści lektury.

Kolejnym krokiem jest przegląd całej książki – na tę czynność powinniśmy poświęcić ok. 5-10 min.
Kartkując lekturę możemy sprawdzić układ tekstu, nagłówki, informacje znajdujące się na marginesach, pogrubienia itp. Jest to kolejny etap tworzenia ogólnych ram lektury w naszym umyśle.

Ten prosty zabieg pozwoli nam bardziej szczegółowo zweryfikować treść i zorientować się, czy znajdziemy w książce to, co nas interesuje. Działanie to ułatwi nam także późniejsze odnajdywanie fragmentów, które są dla nas szczególnie ważne i znaczące.

Zakończeniem przeglądu lektury jest realizacja pierwotnych celów. Może się oczywiści zdarzyć, że będą one wymagały przeformułowania, a niekiedy konieczne będzie odłożenie książki na półkę.

Przegląd to w rzeczywistości bardzo ważny etap w zakresie czytania. W sytuacji, gdy mamy skonkretyzowane i wytyczone cele oraz książkę, dzięki której możemy je zrealizować, przechodzimy do ostatniego etapu przygotowującego do lektury, czyli układania pytań.

Adam Golonka
Cześć! Cieszę się, że trafiłeś na moją stronę. Mam nadzieję, że to co przeczytałeś spodobało się Tobie i zostaniesz na dłużej ze mną. Pozdrawiam Cię i życzę Ci miłego dnia.