wtorek, Marzec 20, 2018
Home > Bez kategorii > Krok 5: Po przeczytaniu tekstu koniecznie zrób notatki!

Krok 5: Po przeczytaniu tekstu koniecznie zrób notatki!

Notatki to bardzo ważny etap pracy z tekstem, stanowiący część końcową całego procesu.
Przygotowując indywidualne zapisku utrwalamy pozyskane podczas czytania wiadomości, tworząc jednocześnie doskonały materiał powtórkowy.

Dobre notatki powinny odznaczać się stosunkowo niewielką objętością oraz optymalną ilością treści – powinny być zwięzłe i stanowić syntezę całości.

Poniżej prezentujemy kilka zasad tworzenia dobrych notatek:

– Pod żadnym pozorem nie umieszczaj w notatkach końcowych całych zdań, z wyjątkiem zdań kluczowych, istotnych dla tekstu, wyrażających jego sedno lub podsumowujących konkretną treść;

– Zwróć uwagę na selekcję materiału umieszczanego w notatkach – powinien on zawierać istotne słowa kluczowe oraz ich zwięzły opis (nie przekraczający kilku wyrazów);

– Najlepiej pisać w punktach, różnicując wielkość liter i dopełniając notatki rysunkami lub znakami graficznymi;

– Korzystaj z rozwiązań w postaci map myśli, w których centrum stanowi najważniejsze dla danego tekstu słowo kluczowe, a im dalej od środka, tym informacje są bardziej szczegółowe;

– Wykorzystuj zapis hierarchiczny, zapisując słowo kluczowe wielkimi literami po lewej stronie kartki, natomiast jego uszczegółowienie w kolejnych linijkach, korzystając z alternatywy w postaci przesuniętych ku prawej stronie podpunktów, zapisanych mniejszymi literami;

Nie zapominaj, że notatki nie powinny zawierać informacji, które zostały ujęte w tekście. Ich zadaniem jest wyłącznie nakierowanie uwagi na konkretne informacje, notatki powinny występować w postaci haseł.

Zbyt szczegółowe notatki w rzeczywistości są mało przydatne, lepiej zaufać samemu sobie i sile własnego umysłu.

Jeśli tworzysz notatki podczas czytania książki, staraj się wykorzystywać techniki pamięciowe, które pozwolą zapamiętać informacje kryjące się w obrębie danego słowa-klucza.

Powtarzając materiał w oparciu o przygotowane wcześniej notatki, staraj się jak najlepiej przypomnieć rozwinięcie konkretnego zagadnienia.

Jeśli okaże się, ze umknęła ci jakaś informacja, nie martw się – zajrzyj do książki i przypomnij sobie zapominane informacje.

Zapewniam, że przyzwyczajenie mózgu do odpowiedniej pracy pozwoli zapamiętać treść lektury już po pierwszym przeczytaniu, uwzględniając oczywiście konieczność podkreślania słów kluczowych oraz zapisywania ich w postaci notatek hierarchicznych lub mapy myśli.

Bardzo ważny jest także odpowiedni system powtórek, który sprawi, że przed egzaminem wystarczające okaże się przejrzenie słów kluczowych, które pozwolą odświeżyć ślady w pamięci i umożliwią optymalne wykorzystanie nabytej wcześniej wiedzy.

Adam Golonka
Cześć! Cieszę się, że trafiłeś na moją stronę. Mam nadzieję, że to co przeczytałeś spodobało się Tobie i zostaniesz na dłużej ze mną. Pozdrawiam Cię i życzę Ci miłego dnia.